Організація освітнього процесу із використанням технологій дистанційного навчання

НАКАЗ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ВІД 08.09.2020 РОКУ №1115 "ДЕЯКІ ПИТАННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ"

Ліцей може організовувати освітній процес із використанням технологій дистанційного навчання за допомогою технічних засобів комунікації, доступних для учасників освітнього процесу.

Технології дистанційного навчання під час організації здобуття освіти за різними формами можуть використовуватися для забезпечення освітнього процесу під час надзвичайних ситуацій природного та техногенного походження, карантину, інших обставин, які об’єктивно унеможливлюють відвідування закладу (далі – надзвичайні обставини); забезпечення проведення (надання) додаткових психолого- педагогічних і корекційно-розвиткових занять (послуг) для осіб з особливими освітніми потребами (під час надзвичайних обставин).

Під час  організації освітнього процесу із використанням технологій дистанційного навчання ліцей використовує технічні засоби комунікації, а саме:

–  Meet, Zoom – для проведення онлайн-уроків (синхронний режим);

–  Google Classroom – для публікації завдань, додаткових матеріалів та посилань із відеопоясненнями та перевірки виконаних робіт  (асинхронний режим);

– Viber – індивідуальні та групові бесіди, обмін файлами, миттєвими повідомленнями, посиланнями тощо.

При цьому обсяг навчального часу, що забезпечується в синхронному режимі, визначається педагогічним працівником і не може бути менше 30 відсотків (решта навчального часу організовується в асинхронному режимі).

В умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації іншого характеру безперервна тривалість навчальних занять при організації дистанційного навчання у синхронному форматі не повинна перевищувати для учнів:

1-2 класів - 2 навчальних занять по 30 хвилин або 3 - по 20 хвилин;

3-4 класів - 2 навчальних занять по 45 хвилин або 3 - по 30 хвилин, або 4 - по 20 хвилин;

5-6 класів - 2 навчальних занять по 45 хвилин або 3 - по 35 хвилин, або 4 - по 25 хвилин;

7-9 класів - 2 навчальних занять по 45 хвилин або 3 - по 40 хвилин, або 4 - по 30 хвилин, або 5 - по 25 хвилин;

10-11 класів - 3 навчальних занять по 45 хвилин або 4 - по 35 хвилин, або 5 - по 30 хвилин, або 6 - по 25 хвилин.

Для учнів, які не можуть взяти участь у синхронному режимі взаємодії з поважних причин (стан здоров’я, відсутність доступу (обмежений доступ) до мережі Інтернет або технічних засобів навчання, зокрема дітей із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, багатодітних, малозабезпечених сімей тощо), заклад забезпечує використання інших засобів комунікації, доступних для учнів (телефонний зв’язок тощо).

Форма організації освітнього процесу залежить від безпекової ситуації в населеному пункті. Запровадження та організація освітнього процесу в певному режимі, у тому числі у разі включення сигналу «Повітряна тривога» або інших сигналів оповіщення, здійснюється відповідно до листа МОН від 30.06.2022 № 1/7322- 22 «Про організацію 2022/2023 навчального року».

У рамках академічної свободи вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, ураховуючи  конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.

Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку:

• формування компетентностей;

• розвитку компетентностей;

• перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей;

• корекції основних компетентностей;

• комбінований урок.

Також формами організації освітнього процесу можуть бути екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відеоуроки, прес-конференції, ділові ігри тощо.

На допомогу вчителям і учням:

Пам'ятка для учнів "Вчимося за технологіями дистанційного навчання"

Всеукраїнська школа онлайн